Subscribe RSS
Domeny – adresy .com czy .pl, a może .eu ? wrz 26

Generalnie jest tak:

  • firmy polskie działające na rynku polskim promują się w domenie .pl (np. www.lakierowanieproszkowe.pl)
  • polskie firmy promujące się na świecie wybierają domenę .com (najczęściej) – (np. www.lot.com)
  • międzynarodowe firmy mają najczęściej domeny międzynarodowe – .com i lokalne np. .de, .fr, .pl

Podobnie sytuacja wygląda na rynku turystycznym.

Największy serwis rezerwacji hoteli dla polaków to www.hotele.pl, ale już serwis rezerwacji tych samych hoteli dla gości z za granicy – www.travelpoland.com

Większość znanych, promowanych miejsc na świecie reklamowana jest w adresach typu „.com”, a nie domenach danych państw (np. visitdublin.com, a nie visitdublin.ie).

Jest to przede wszystkim związane z globalną znajomością domen „.com”. Są to najlepiej rozpoznawalne domeny na całym świecie.

Potwierdzają to nasze obserwacje. Na przykład grecka wyspa Mykonos nastawiona na międzynarodowych turystów swoje walory prezentuje na stronach „.com”, podczas gdy okoliczne mało znane wyspy np. Naxos promują się w domenie „.gr”.

Co roku w Warszawie pojawiają się takie oto plakaty reklamujące austriacki kurort:

Oto kilka przykładów „ze świata”:


Australia / Stan Victoria


Australia / The Rocks – dzielnica Sydney


Singapur


Makao


Hong Kong


Irlandia / Dublin

Cypr/Ayia Napa – znana miejscowość turystyczna


Austria / Bad Gastein – znana miejscowość turystyczna

A co z domenami .eu ?

Po ponad roku od wprowadzenia domen .eu, nie ma wielkiego zachwytu nimi.Pojawiło się trochę reklam firm z domenami .eu w adresach stron.  Ale wg. mnie rewolucji nie ma !

Przypomnę, że ok 2000r. świat internetu miał się zmienić – wchodziły na rynek domeny .biz, .info, .pro i pare innych. I co ? i nic. Są one, funkcjonują, ale nie mają praktycznie znaczenia. Czy tak będzie z domenami .eu – wg. tak.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez IP:tourism

i jeszcze kilka przykładów z 2008 r. …

Category: domeny  | Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response

  1. 1
    kuszimy 

    Każdy wie, że adres e-mail musi zawierać znak ‘@’. Na podobnej zasadzie adres strony WWW, bez fragmentu ‘.com’, wydaje się jakiś taki… wybrakowany. Po prostu przyzwyczailiśmy się do formułki ‘www kropka jakaś_nazwa kropka com’, bo często spotykamy go w sieci. W Polsce dochodzą wspomniane w artykule domeny .com.pl i .pl. Wystarczy więc, że internauta zobaczy ‘dlamnie.pl’ i od razu wie, że ma do czynienia z adresem strony, który może podać w przeglądarce. W odróżnieniu od przykładowego ‘przedsiebiorstwo.biz’, które na pierwszy rzut oka z adresem się nie kojarzy.

Leave a Reply

*


pięć + = 13