Subscribe RSS
Raport – jak reklamują się pensjonaty i kwatery w Polsce lis 16

Na podstawie  sondażu przeprowadzonego  przez IP:tourism na grupie 250 właścicieli pensjonatów i kwater przedstawiamy narzędzia promocji w Internecie, w które chętnie  inwestują właściciele małych i średniej   wielkości obiektów turystycznych.

Strony Internetowe

63% chce stworzyć bądź przebudować stronę www własnego obiektu.

Najważniejszą cechą pożądanej strony www jest możliwość jej łatwej, bezproblemowej aktualizacji (nowe zdjęcia, ceny).

Wygląd strony według badań jest ważny,  ale nie najważniejszy. Tzw. ‘bajery’ schodzą zdecydowanie na dalszy plan. Typowa strona powinna być przejrzysta i czytelna .

Bardzo ważny jest szybki dostęp do numeru telefonu.

System rezerwacji online nie jest istotnym elementem strony www wg. badanych.

Wynika to z konieczności bardzo częstych aktualizacji, braku standaryzacji kwater i częściowej niechęci (braku zaufania) internautów do tego sposobu rezerwacji w małych obiektach turystycznych.

Duża liczba osób podkreśla odpowiednią konstrukcję strony do potrzeb wyszukiwarek (Google ).

Dla 75 % badanych koszt strony www jest elementem kluczowym przy wyborze.

80% właścicieli pensjonatów i kwater wskazało górny pułap cenowy jaki mogą przeznaczyć na budowę / odświeżenie strony –  1400 PLN netto.

Ze względu na koszty często wybieranym rozwiązaniem są strony www oferowane przez portale turystyczne np.  www.perlabaltyku.jastarnia.com,  www.arka.afr.pl.

Jest to dobre, tanie i wygodne rozwiązanie.

Reklama w wyszukiwarkach

21% korzysta, a 55% zamierza korzystać z reklamy w wyszukiwarkach internetowych. Większość oczywiście wybiera  wyszukiwarkę Google.

O pozycjonowaniu w Google myśli ok 15% badanych. Niewielki procent wynika ze stosunkowo drogiej usługi pozycjonowania stron. Mogą sobie na to pozwolić głównie całoroczne pensjonaty,a w mniejszym stopniu sezonowe kwatery. (Pozycjonowanie wymaga inwestycji przez cały rok).

O reklamie Adwords (linki sponsorowane) myśli ok 35% badanych – jest to stosunkowo droga reklama, ale efekty są natychmiastowe.

Linki sponsorowane  wybierane są jako czasowe (np. święta, sylwester, majówka) uzupełnienie reklam w portalach turystycznych.


Portale turystyczne

Zdecydowanie najczęściej wybierane formy reklamy. Niemal 80% badanych traktuje je jako główne źródło pozyskiwania klientów. Większość osób wskazuje na wysoką skuteczność reklam w portalach turystycznych (takich jak np. www.jurata.com, www.mikolajki.com – należące do IP:tourism) ze względu na wysokie pozycje tych portali w Google, co przekłada się na bardzo dużą oglądalność portali, a zatem na oglądalność reklam obiektów i sprzedaż. Jest to najlepsza forma reklamy porównując efekt do ceny – twierdzi 80% badanych.


Marketing szeptany

czyli reklama m.in. na  forach dyskusyjnych. Ze względu na specyfikę i trudność jest to rzadko wybierana forma promocji.

Niewiele osób spośród badanych ma świadomość możliwości, ale i zagrożeń jakie niesie. Jedynie 5% stosowało lub planuje stosować marketing szeptany, z tego większość we własnym zakresie.


Social media

Facebook i Nasza Klasa (obecnie NK) to portale wskazywane jako główne. Jednak popularność tych portali  jako miejsc do promocji pensjonatów i kwater jest niska – 24% chce w przyszłości reklamować obiekty w tej sposób, a zaledwie 8% robi to już.

Przykładem dobrego wykorzystania Facebooka przez obiekt turystyczny jest Fan Page Rezydencji Biały Jar z Karpacza – link do profilu.


Kampanie bannerowe

Tradycyjne bannery reklamowe czy inne ich formy nie są w obszarze zainteresowań badanej grupy ze względu na wysokie koszty.

Wyjątek stanowią reklamy w portalach turystycznych,  jednak i tu z uwagi na koszty bannery nie cieszą się dużą popularnością.

Kampanie bannerowe traktowane są (i słusznie) jako wzmocnienie wizerunku obiektu a nie bezpośrednie źródło pozyskiwania klientów.


E-mailing

Niewielka świadomość możliwości reklamy e-mailiowej i brak tworzenia baz własnych klientów to główne przeszkody w stosowaniu tej formy reklamy.

Niewiele osób (ok 10%) rozważa stosowanie e-mailingu w przyszłości

Raport powstał na zlecenie IP:tourism w październiku 2011 r, na podstawie ankiet telefonicznych na grupie ok. 250 osób.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

*


− 4 = jeden